Żółta febra

Określana jest także jako żółta gorączka, gdyż w wielu przypadkach zakażenia febrą towarzyszy także żółtaczka. Choroba może występować w kilku postaciach: łagodnej oraz ciężkiej, która najczęściej kończy się śmiercią. Żółta febra występuje na znacznym obszarze Afryki oraz Ameryki Południowej.

Chorobę powoduje wirus, który przenoszony jest przez komary. Po ukąszeniu człowieka wirus przedostaje się do krwiobiegu, gdzie rozwija się przez kilka dni, aby potem zaatakować.

Objawy żółtej febry sprowadzają się do wysokiej gorączki, wymiotów i nudności oraz dreszczy. Dość powszechnymi objawami są silne bóle głowy i mięśni. Objawy na kilka dni zanikają, aby po kilku dniach znów się pojawić ze zdwojoną siłą.

W niektórych przypadkach wirus żółtej febry może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i ostateczności chory może umrzeć.

Dostępna jest skuteczna szczepionka, która pomoże nam się uchronić przed żółtą febrą. Dlatego też podróżując do krajów, gdzie występuje duże ryzyko zarażenia się żółtą febrą, warto jest się zaszczepić. Takie postępowanie jest jak najbardziej rozsądne i wskazane, gdyż już od dwóch dekad odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań na żółtą febrę w regionach tropikalnych i subtropikalnych. W Afryce i Ameryce Południowej wskaźnik zachorować i zgonów jest ogromny. Jednak spory procent ludności tych regionów świata nie został nadal zaszczepiony.

W Polsce dostępna jest szczepionka przeciw żółtej febrze, w której skład wchodzi żywy, ale znacznie osłabiony wirus tej choroby. Szczepionka DAKAR 7 jest płatna, ale zabezpiecza przed zachorowanie nawet przez 10 lat, a odporność na żółtą febrę wykształca się po 10 dniach.

Choligrip NA NOC cena

Zostaw komentarz