Tężec

Choroba może przybrać ostry przebieg i niejednokrotnie zagraża ona życiu. Do zarażenia tężcem dochodzi podczas kontaktu z bakteriami Clostridium tetani. Ich głównym siedliskiem jest gleba. Bakteria mogą przedostać się do organizmu poprzez drobną ranę, która zostanie zabrudzona, zanieczyszczona ziemią, pyłem czy też nawozem ziemnym. Do zakażenia może także dojść, kiedy do rany przedostanie się ciało obce, które już miało styczność z bakteriami wywołującymi tężec.

Bakteria Clostridium tetani po przedostaniu się do organizmu ludzkiego wytwarza bardzo silne neurotoksyny, które wywołuje dość bolesne bóle mięśni i prowadzą do ich zesztywnienia. Początkowo ból dotyczy tylko mięśni szyi, później już szczęki i żuchwy. Z czasem ból jest odczuwalny w innych częściach ciała np. w plecach i kończynach. W skrajnych przypadkach może dojść do dysfagii, czyli przedostawania się kawałków niestrawionego pożywienia do płuc, które mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się i uduszenia.

Aby uchronić się przed tężcem, należy się zaszczepić. Niestety w krajach, gdzie ilość zachorowań jest dość duża, takie zabiegi profilaktyczne są rzadko przeprowadzane. W Polsce natomiast szczepienia przeciw tężcowi są obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia.

Kiedy już jednak dojdzie do zakażenia ranę należy oczyścić i zaaplikować toksoid przeciwtężcowy. Chory musi być pod stałą opieką lekarzy, więc jego skuteczne leczenie objawów żółtaczki odbywa się na szpitalnych oddziałach zakaźnych.

Zobacz co na utrate szkliwa polecają lekarze dentyści Aquafresh Kids

Zostaw komentarz