Śpiączka afrykańska

Śpiączka afrykańska wywoływana jest przez pasożyta świdrowca gambijskiego i rodezyjskiego. Zdrowy człowiek może zarazić się od innej zakażonej osoby lub ssaka, kiedy zostanie ukąszony przez muchę tse-tse. Pasożyt przedostaje się do układu krwionośnego człowieka, gdzie się namnaża i przenosi do węzłów chłonnych. Po upływie ok. 3 miesięcy atakuje płyn mózgowo-rdzeniowy. W tej fazie dochodzi do skrajnego wycieńczenia organizmu, chory zapada w śpiączkę i umiera.

Po ukąszeniu przez muchę tse-tse, w miejscu wkłucia, na skórze pojawia się wrzód, który znika po kilku tygodniach. Z czasem świdrowce namnażają się we krwi i występuje wysoka gorączka, która znacznie osłabia organizm. W kolejnej fazie choroby może dojść do zapalenia mięśnia sercowego oraz nerek. W ostatecznym etapie choroby atakowany jest mózg i rdzeń kręgowy, a chory wchodzi w krytyczny stan choroby. Ma ogromne problemy z koncentracją, nie reaguje na bodźce zewnętrzne, za dnia śpi, a nocą jest bardzo pobudzony. Z czasem staje się agresywny, bardzo łatwo wpada w złość, a to wszystko na zmianę z stanami otępienia i poczucia zmęczenia do takiego stopnia, że pacjent nie jest w stanie otworzyć nawet oczu. Zapada w śpiączkę i umiera. Wielu chorych niestety czeka taki los, gdyż lek melarsoprol jest dość drogi, szczególnie dla mieszkańców Krajów Trzeciego Świata.

Rozpoznanie choroby jest możliwe podczas badania wymazu krwi pod mikroskopem. Również badany jest płyn mózgowo-rdzeniowy. Takie badania są niezwykle kosztowne w wielu państwach afrykańskich, gdzie wskaźnik zachorować na ten rodzaj śpiączki jest bardzo duży. Z tego względu w wielu regionach Afryki dochodzi do epidemii.

Nie istnieje szczepionka, która chroniłaby przed śpiączką afrykańską. Dlatego też podróżując w te regiony Afryki, gdzie istnieje ryzyko zachorowania, powinniśmy podjąć inne środki ostrożności. Noszenie długiej i wykonanej z grubego materiału odzieży może nas uchronić przed ukąszeniem muchy tse-tse. Co ciekawe również oliwkowy kolor ubrania może zwiększyć nasz poziom bezpieczeństwa, gdyż zbyt jasne i ciemne barwy przyciągają owady. Dodatkowo można stosować środki przeciw owadom i spryskiwać odzież oraz skórę.

kofeina bardzo rzadko występuje w lekach, ale w Panadol Extra jest jej określona ilość

Zostaw komentarz