Ślepota rzeczna

Chorobę wywołują pasożyty Onchoncerka volvulus, którymi człowiek może się zarazić w wyniki ukąszenia przez czarną muchę. Do organizmu dostają się pasożyty i rozprzestrzeniają się po całym ciele i przechodzą do różnych organów i narządów. Po przedostaniu się pasożytów do ludzkiego organizmu można zaobserwować grudkowatą i swędzącą wysypkę. Skóra staje się mniej elastyczna i w niektórych miejscach ciała odbarwia się.

Rozprzestrzeniające się pasożyty wyniszczają zdrowe tkanki oraz narządy, a największe zagrożenie stanowią dla oczu. Mogą atakować spojówki, rogówkę lub siatkówkę oka i doprowadzić do tak silnego stanu zapalnego, że w ostateczności można oślepnąć.

Tereny, gdzie istnieje duże ryzyko zachorowania to: Afryka Północna, Ameryka Łacińska i Południowa.

Podczas leczenia stosowana jest iwermektyna, która niszczy pasożyty oraz doksycyklina. Iwermektyna powinna być przyjmowana dwa razy do roku, aby pozbyć się z organizmu dojrzałych pasożytów i ich kolejnych zarodków. Podczas stosowania leku ustępują wszystkie objawy choroby jak np. swędzenie skóry, grudki i obrzęki na ciele i co najważniejsze stan zapalny oczu zanika.

Skorzystaj z mesalazinum jako Colitan w postaci czopków

Zostaw komentarz