Małpia ospa

Choroba wywoływana jest przez wirus małpiej ospy, który rzadko przenosi się na ludzki, aczkolwiek odnotowuje się przypadki zachorowań. Wirus małpiej ospy przenoszony jest na człowieka w przypadku kontaktu ze zwierzętami, nie tylko jak nazwa wskazuje z małpami, ale także z gryzoniami, które mogą być chore lub być nosicielami wirusa. Niebezpieczna jest zatem dla człowiek krew zwierzęca, a tym bardziej ugryzienia czy ukąszenia.

Pierwsze objawy małpiej ospy mogą być utożsamiane z ospą wietrzną oraz ospą prawdziwą, ale są znacznie łagodniejsze. Węzły chłonne ulegają powiększeniu, występuje gorączka i kilka dni później na skórze pojawiają się grudki i pęcherze. Chorzy mogą się skarżyć na ogólne zmęczenie i osłabienie oraz bóle stawowo-mięśniowe. Grudki i pęcherze na skórze z czasem zamieniają się w strupy, które ostatecznie odpadają po zakończeniu choroby, która trwa średnio trzy tygodnie.

Nie ma skutecznego leku na małpią ospę. Przed chorobą natomiast może uchronić przyjęcie szczepionki przeciw ospie wietrznej.

Choligrip NA NOC opinie żółtaczka

Zostaw komentarz